Architektura – studia, których ukończenie daje pracę… no właśnie, gdzie?

Całkowicie normalne pytanie, które zadaje sobie mnóstwo ludzi planujących się kształcić, brzmi – „gdzie będę mógł pracować po ukończeniu danego kierunku?”. Takie same dywagacje mają miłośnicy architektury. Studia te są bardzo prestiżowe, więc zapewniają także świetną pracę oraz bardzo atrakcyjną i różnorodną ścieżkę kariery. Gdzie jednak konkretnie można realizować się po opuszczeniu murów uczelni? Z tego tekstu dowiesz się, że opcji jest całkiem sporo!

Biura i pracownie projektowe

Absolwenci architektonicznych studiów mogą liczyć na zatrudnienie między innymi w biurach projektowych. Pracownie zajmujące się tą właśnie branżą mają za zadanie tworzyć różnorodne projekty i to właśnie na barkach architektów spoczywa ten odpowiedzialny obowiązek. To praca wyróżniająca się różnorodnymi wyzwaniami (w końcu możemy projektować całe mnóstwo różnych obiektów – od mieszkaniowych, poprzez komercyjne, na tych specjalnych kończąc), więc z pewnością nie ma w niej nudy.

Firmy budowlane i nieruchomościowe

Branża budowlana i nieruchomościowa również potrzebuje koncepcji budynków tworzonych przez profesjonalistów w swoim fachu. Dlatego również w tych firmach na zatrudnienie mogą liczyć absolwenci architektury. Studia na tym kierunku bardzo dobrze przygotowują do działań praktycznych, czyli takich, które najbardziej docenia większość pracodawców w tej właśnie branży.

Firmy deweloperskie

Deweloperska branża charakteryzuje się określoną specyfiką. W zdecydowanej większości przypadków nie może ona pełnić należycie swojej funkcji bez udziału architekta. Zawsze przychodzi taki moment, gdy trzeba opracować koncepcję, a do tego zadania potrzeba bardzo dobrego eksperta. Nic więc dziwnego, iż absolwenci tego właśnie kierunku są tak mile widziani w firmach deweloperskich.

Firmy zajmujące się tworzeniem grafiki

Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany, że w architekturze znajdziesz dobrą pracę, to przedstawiamy kolejną propozycję, w której absolwenci tego kierunku mogą szukać zatrudnienia. Mamy tu na myśli firmy zajmujące się różnego rodzaju grafiką. Potrzeba w nich specjalistów wykazujących się zarówno kreatywnością, jak i mających zdolność do orientacji w przestrzeni. Takich umiejętności uczy właśnie architektura. Studia te są więc naprawdę świetnym pomysłem, bo dają doskonałe podwaliny pod różnorodny rozwój – po poznaniu kilku dodatkowych programów komputerowych, można zostać nawet cenionym grafikiem kreatywnym!