Co to jest tofu? Właściwości odżywcze i rodzaje tofu – poznaj najlepsze przepisy z tofu!

Tofu to forma twarogu sojowego, corocznego koagulowanego mleka sojowego zwanego twarogiem sojowym. Proces polega na ścinaniu mleka sojowego środkiem „podobnym do serwatki”, takim jak siarczan wapnia lub sok z cytryny, a następnie podgrzewaniu i tłoczeniu.

Tofu jest znane jako jedno z najpopularniejszych wegetariańskich źródeł białka. Jest doskonałym substytutem mięsa dla wegetarian, ponieważ ma podobną konsystencję, smak i zawartość tłuszczu jak mięso.

Co więcej, tofu jest bogate w niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, które pomaga budować mięśnie i regulować hormony. Soja może również chronić serce, obniżając poziom cholesterolu i poprawiając ciśnienie krwi u osób, które ją regularnie spożywają.

Tofu – właściwości odżywcze

Tofu jest świetną alternatywą dla mięsa, ponieważ dostarcza dużo białka i ma niską kaloryczność. Wykazano również, że jest bardzo korzystny w obniżaniu poziomu cholesterolu i zmniejszaniu ryzyka chorób serca.

Tofu powstaje z ziaren soi, które są bardzo bogate w składniki odżywcze. Proces wytwarzania tofu usuwa również tłuszcz i cholesterol, które są powszechnymi źródłami tych składników odżywczych w produktach spożywczych, takich jak przetworzone mięso i sery.

Tofu – kto nie powinien go jeść?

Tofu to produkt sojowy, który może być stosowany jako alternatywa dla mięsa. Tofu można kupić jako odmianę miękką, jedwabistą, twardą lub bardzo twardą. Tofu można jeść na surowo lub gotowane.

Tofu ma wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu. Zawiera wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów i jest doskonałym źródłem żelaza i wapnia. Tofu zawiera również witaminy A i B, które są niezbędne do utrzymania zdrowego układu odpornościowego.

Tofu może nie być odpowiednie dla osób z alergią na soję, osób z niektórymi rodzajami raka, osób z problemami jelitowymi, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC). Pacjenci przyjmujący leki od tarczycy powinni porozmawiać z lekarzem przed zjedzeniem tofu.

Jak jeść tofu?

Miękkie lub jedwabiste tofu ma wysoką zawartość wody. Ma delikatny smak i może być stosowany w deserach takich jak budynie czy zupy.

Twarde tofu ma niższą zawartość wody i mocniejszy smak. To dobry wybór do grillowania, smażenia i marynowania, ponieważ jędrna konsystencja dobrze nadaje się do tych metod gotowania.

Twarde tofu można dodawać do potraw w postaci kostek, tabliczek lub pokruszyć jak ser feta. Miękkie tofu jest często krojone w kostkę do wykorzystania w sałatkach lub sosach do dań mięsnych.

Tofu można jeść tak, jak jest, lub gotować z dowolnym sosem lub przyprawą, którą chcesz dodać. Można go również dodawać do sałatek i innych potraw.

Ma nie tylko „jajeczny” smak – tofu ma miękką, gładką konsystencję, która ułatwia gotowanie i jest idealna dla osób, które starają się unikać produktów mięsnych, ale nadal chcą delektować się jakimś rodzajem białka na swoim talerzu w porze obiadowej.

Większość ludzi często pragnie zdrowszych i smaczniejszych posiłków. Dlatego codziennie różne przepisy zalewają internet obietnicami smaku i zdrowia. Wiele osób wybrało tofu jako zamiennik mięsa w przekonaniu, że jest ono zdrowsze, a jego smak można zmienić w zależności od tego, z czym je połączysz.

Jest wiele sposobów na włączenie tofu do swojej diety lub wypróbowanie nowego przepisu. Istnieją proste przepisy, takie jak dodawanie tofu do puree ziemniaczanego lub wkładanie plasterków do kanapki zamiast szynki/indyka, ale są też bardziej skomplikowane przepisy, takie jak grillowane tacos z tofu, wegańskie sushi, fajitas z tofu, a nawet wegańskie lody! Te przepisy udowadniają, że istnieje wiele różnych sposobów na włączenie tofu do swojej diety, aby stać się kreatywnym.