Jak odpowiednio użytkować pióra do wycieraczek?

Spora część kierowców nie przykłada szczególnej uwagi do sposobów użytkowania piór do wycieraczek. Na pierwszy rzut oka może wprawdzie wydawać się, że to bardzo proste zajęcie, którego nie da się wykonywać nieprawidłowo. Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta, dlatego postaramy się przekazać Ci kilka cennych rad, które mamy nadzieję, że okażą się dla Ciebie bardzo przydatne.

„Na sucho” – nie, „na mokro” – tak

Podstawowa zasada prawidłowego użytkowania piór do wycieraczek dotyczy momentu wprawiania ich w ruch. Pod żadnym pozorem nie rób tego, gdy szyba jest sucha. To ogromny krok nie tylko w kierunku szybszego zniszczenia piór, ale również uszkodzenia szyby, gdyż przez to mogą pojawić się na niej różnego typu zarysowania.

Pióra do wycieraczek służą do zbierania deszczu bądź śniegu. To wprost wskazuje, że należy używać ich „na mokro”, czyli w takich przypadkach, w których szyba nie jest sucha. Dzięki temu będą mogły najlepiej wypełnić swoją funkcję przy jednoczesnym braku wyrządzeniu szkód – po prostu będą miały odpowiedni poślizg. Oprócz tego takie korzystanie zwiększy szanse, że pióra do wycieraczek będą gotowe do użycia przez długi czas – nie zniszczą się tak szybko.

Nie zapominaj o czyszczeniu

Prawdopodobnie każdy kierowca zgadza się, że co jakiś czas trzeba umyć cały samochód. Wyjątkiem nie są pióra do wycieraczek. Najważniejsze jest pozbycie się osadzonego brudu, aczkolwiek nie wolno zapominać także o usunięciu wszelkich drobinek, czyli między innymi małych kamyczków i ziarenek piasku. W tym przypadku ponownie grozi nie tylko uszkodzenie piór, ale również całej szyby. A trzeba przyznać, że to często pomijamy przez kierowców aspekt utrzymywania auta w czystości – zwykła wizyta na myjni bezdotykowej może nie załatwić problemu, czasem trzeba oczyścić pióra ręcznie.

Nie obawiaj się wymiany

Mnóstwo kierowców do granic możliwości odwleka moment przeprowadzenia wymiany piór do wycieraczek. To błędne postępowanie, ponieważ to jeden z elementów pojazdów, który ulega częstej eksploatacji. Korzystanie z niesprawnych piór może tylko przysporzyć wielu kłopotów, takich jak znaczne pogorszenie widoczności ze względu na brak ich prawidłowego działania. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, dokonaj wymiany wycieraczek, korzystając z wyrobów renomowanego producenta.