Nie da się ukryć, że koszty ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, to jedno z największych obciążeń dla współczesnych gospodarstw domowych. W niektórych domach, nakłady na utrzymanie instalacji cieplnej stanowią nawet 70% wszystkich wydatków w sezonie grzewczym. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują technologii, które zapewnią komfortowe i niedrogie ogrzanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jedną z alternatyw dla tradycyjnych kotłów na paliwa stałe lub pieców gazowych jest ogrzewanie elektryczne. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Jak obliczyć roczne koszty ogrzewania elektrycznego w domu jednorodzinnym?
Ogrzewanie elektryczne i OZE – połączenie, które procentuje
Obecnie coraz większe grono inwestorów przekonuje się do korzyści, jakie daje inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim w panele fotowoltaiczne. Własna instalacja PV nie tylko pozwala uniezależnić się od dostaw energii z sieci i rosnących cen, ale także, stanowi sprawdzony sposób na zminimalizowanie kosztów przy ogrzewaniu elektrycznym. Innym czynnikiem, który odpowiada za zmniejszenie strat ciepła w budynku, a przez to wymiernie obniża koszty ogrzewania, jest jakość wykonanej termoizolacji.
Jak wykorzystać wszystkie te czynniki i obliczyć roczny koszt eksploatacji elektrycznego systemu grzewczego? Warto wykorzystać w tym celu kalkulator zużycia prądu, dostępny m.in. na stronie polskiej firmy Termofol, zajmującej się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych oraz systemów ogrzewania elektrycznego. Narzędzie to pozwala z dużą precyzją sporządzić roczną kalkulację wykorzystania energii elektrycznej niezbędnej do zasilania ogrzewania podłogowego wykonanego z wykorzystaniem mat lub folii grzewczych.
Jak korzystać z kalkulatora zużycia prądu?
Co istotne, przy wykonywaniu wyliczenia, można uwzględnić takie zmienne jak:
– cena za 1 kWh energii wg aktualnej taryfy,
– wielkość powierzchni domu,
– klasa energetyczna budynku,
– programowalny termostat.
Po wprowadzeniu wszystkich danych, kalkulator zużycia prądu obliczy roczny pobór energii na ogrzewanie podłogowe, koszt eksploatacji przy aktualnych stawkach za kilowatogodzinę, a także nakłady inwestycyjne oraz niezbędną moc instalacji fotowoltaicznej.
Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?
To, ile ostatecznie zapłacimy na ogrzanie domu przez cały rok, uzależnione jest nie tylko od metrażu, ale przede wszystkim od klasy energetycznej budynku. Przykładowo, dom o powierzchni 100 m2 bez izolacji cieplnej, bez programowalnego termostatu, wymagać będzie systemu o mocy 16500 W. Ten sam budynek z izolacją o klasie C (średnia jakość ocieplenia) będzie potrzebował już tylko 10500 W, a w przypadku klasy A (bardzo dobra) do ogrzania wystarczy system o mocy 6000 W.
Dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które ze względu na swoje liczne zalety, wybiera coraz większa grupa inwestorów. Przede wszystkim dlatego, że przy jednoczesnej inwestycji w instalację fotowoltaiczną, nakłady na utrzymanie systemu grzewczego spadają do niezbędnego minimum. Jednocześnie, tego rodzaju układ da się wyposażyć w programowalny termostat, który pozwoli wygenerować dodatkowe oszczędności, precyzyjnie sterując temperaturą w pomieszczeniach. Ogrzewanie prądem jest również w pełni bezobsługowe i nie wymaga aranżacji kotłowni, co z pewnością przekona tych, którzy cenią sobie komfort i maksymalne wykorzystanie powierzchni domu.