Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu wielu osób, wymagająca podjęcia szeregu istotnych decyzji. Oprócz wyboru lokalizacji czy metrażu, przyszły właściciel nieruchomości musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupić nowe mieszkanie od dewelopera, czy skorzystać z oferty rynku wtórnego. Jakie zalety i ograniczenia mają oba rozwiązania i na które warto się zdecydować?
Różnica pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym
Podstawowa różnica pomiędzy zakupem nieruchomości na obu tych rynkach wynika ze stanu lokalu. Rynek pierwotny oferuje nowe mieszkania od dewelopera, podczas gdy transakcje na rynku wtórnym dotyczą mieszkań, w których ktoś wcześniej już zamieszkiwał lub kupił, a następnie sprzedał. W tym drugim przypadku możemy więc nabyć zarówno mieszkanie półroczne, jak i kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletnie. Jak nietrudno się domyślić, nowe mieszkania Wrocław sprzedaż, podobnie jak lokale od deweloperów w innych miastach w kraju, oferują szereg istotnych udogodnień, których próżno szukać, kupując nieruchomość na rynku wtórnym.
Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Nowe lokale od dewelopera to przede wszystkim gwarancja zastosowania nowoczesnych rozwiązań, których nie znajdziemy w starym budownictwie. Mowa tu zarówno o materiałach budowlanych, jak i nowoczesnych technologiach, które podnoszą komfort korzystania z lokalu, pozwalając obniżać koszty jego utrzymania. Mieszkanie z rynku pierwotnego to także większa swoboda w zakresie aranżacji – standard deweloperski umożliwia wykończenie wnętrz według indywidualnego projektu, podczas gdy mieszkanie z drugiej ręki może być już w pełni urządzone. Inne istotne zalety kupowania mieszkań na rynku pierwotnym to m.in.:
–
– nowoczesne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na osiedlu,
– mniejsza szansa na problemy związane z miejscem parkingowym,
– wysoki standard wykonania części wspólnych,
– większy potencjał inwestycyjny.
Rynek wtórny – czy warto zdecydować się na zakup?
Pisząc o zaletach rynku wtórnego, nie sposób nie wspomnieć o atrakcyjnych lokalizacjach – mieszkania z drugiej ręki często zlokalizowane są blisko centrum lub w samym sercu miasta. Jednak nie dla każdego może być to komfortowe – warto wziąć pod uwagę zwiększony hałas czy smog charakterystyczny dla rejonów śródmiejskich. Mieszkanie używane może być tańsze niż to z rynku pierwotnego, jednak nie zawsze jest to regułą – zwłaszcza w przypadku nieruchomości w ścisłych centrach miast. Zdecydowana większość takich lokali wymaga też gruntownego remontu, co zwiększa koszty, jednocześnie opóźniając termin przeprowadzki. Właściciele lokali w blokach z wielkiej płyty zwykle nie mogą również liczyć na nowoczesne udogodnienia, np. parkingi podziemne czy monitoring, w które wyposażone są m.in. nowe mieszkania Sobótka, realizowane na osiedlu Lokum Monte przez firmę Lokum Deweloper.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Ostateczna odpowiedź na powyższe pytanie zawsze będzie kwestią indywidualnych wyborów. Warto jednak uwzględniać nie tylko zalety rynku pierwotnego i wtórnego, ale również ich wady i ograniczenia, które poważnie wpływają na koszty utrzymania oraz komfort użytkowania lokali. Pod tym względem nowe mieszkania od dewelopera mają zdecydowaną przewagę nad nieruchomościami z drugiej ręki, przez co cieszą się one niesłabnącą popularnością.