Pytanie o to, jak przygotować się do sprawy rozwodowej jest niezwykle aktualne. W końcu coraz więcej par się rozwodzi. Stąd warto poznać kilka podstawowych wskazówek, które ułatwią przygotowanie się do takiej sprawy.
Rozwód – od czego zacząć?
Rozwody Warszawa stanowią coraz częściej występujące zjawisko. Ich liczba rośnie właściwie z każdym rokiem, a rozwodzą się małżonkowie z różnym stażem. Także ci, którzy mają na swoim koncie wieloletnie pożycie małżeńskie. W tym kontekście warto pamiętać, że w polskim prawie rozwód możliwy jest tylko wtedy, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Z sytuacją tą mamy do czynienia, kiedy małżonków nic już ze sobą nie łączy – ani w sensie uczuciowym, ani gospodarczym. Dopiero po ustaniu pożycia można zacząć myśleć o rozwodzie.
Przygotowując się do rozwodu, trzeba zastanowić się, czy chcemy przeprowadzić go z orzekaniem o winie, czy też bez takiego orzekania. Pierwsza z opcji jest dużo dłuższa, gdyż sąd musi precyzyjnie ustalić kto i w jaki zakresie ponosi winę za rozkład pożycia. Natomiast rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się nawet na jednej rozprawie. Jednak rozstrzygnięcie kwestii winy bywa przydatne np. przy podziale majątku wspólnego lub przy ustalaniu zasad opieki nad dziećmi. Dlatego nie warto z niego zbyt pochopnie rezygnować – zwłaszcza gdy kwestia winy jest oczywista.
Jak napisać pozew rozwodowy?
Prawnik rozwodowy Warszawa najczęściej zajmuje się pisaniem pozwów rozwodowych, a następnie reprezentacją swoich klientów przed sądem. Jednak to właśnie pozew rozwodowy stanowi najważniejszy dokument, od którego w dużej mierze zależy sukces całego postępowania – a więc uzyskanie wyroku rozwodowego o takiej treści, na jakiej zależy powodowi. Dlatego pozew o rozwód zawsze musi być naprawdę solidnie napisany.
Przede wszystkim należy pamiętać o kwestiach formalnych, czyli oznaczeniu stron (powoda i pozwanego) oraz sądu, do którego pozew jest kierowany. Dalej należy jasno sformułować żądanie, czyli wniosek o rozwód z orzekaniem o winie bądź bez takiego orzekania. Do żądania pozwu należy ściśle dostosować treść uzasadnienia, a więc tej części dokumentu, w którym wyjaśnia się stanowisko powoda. W uzasadnieniu pozwu rozwodowego trzeba podać, w jaki sposób doszło do rozpadu małżeństwa, wykazać, że pomiędzy małżonkami ustało pożycie oraz wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Oczywiście dowody te zostaną przeprowadzone przez sąd.
Prawnik od rozwodów
W sprawach rozwodowych nie ma obowiązku korzystania z pomocy zawodowego prawnika, a więc np. adwokata. Jednak w praktyce jego pomoc jest naprawdę bardzo dużym wsparciem, pozwalającym na uniknięcie wielu problemów. Prawidłowe przeprowadzenie rozwodu nie jest łatwym zadaniem, a jego realizacja wymaga sporej wiedzy prawniczej oraz doświadczenia w prowadzeniu spraw rozwodowych. Stąd adwokat przy rozwodzie to po prostu dobry pomysł.