Rozdzielnice – zgodnie ze swoją nazwą – służą do rozdzielania energii elektrycznej. Jest to niezbędne do tego, aby prąd docierał nieprzerwanie do wszystkich odbiorników podłączonych do sieci. Oprócz tego zajmują się też przetwarzaniem parametrów energii elektrycznej. Na rynku można znaleźć kilka modeli rozdzielnic, a każda z nich różni się w istotny sposób. W jaki? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Rozdzielnica elektryczna – kryteria podziału
Jednym z podstawowych kryteriów podziału jest sposób montażu. Pod tym względem rozdzielnica elektryczna może być natynkowa oraz podtynkowa. W dalszej kolejności liczy się jej przeznaczenie. Rozdzielnice elektryczne mieszkaniowe, przemysłowe czy budowlane mają zgoła odmienne parametry. Wreszcie dzieli się je ze względu na napięcie znamionowe: rozdzielnice niskiego napięcia (nn – do 1 kV), średniego napięcia (Sn – od 1 do 100 kV), wysokiego napięcia (Ws – od 110 do 220 kV) i najwyższych napięć (Nn – od 220 kV wzwyż).
Rodzaje rozdzielnic elektrycznych
Rozdzielnice nn – najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach – wykonuje się w wersji tablicowej, skrzynkowej oraz szafowej. To główny sposób ich odróżnienia z punktu widzenia klienta.
Model tablicowy cechuje się kompaktowymi wymiarami oraz niewielkim napięciem. Składa się z tablicy o konstrukcji modułowej. W ten sposób rozdzielnica elektryczna pozwala na zamontowanie z pomocą szyn DIN bezpieczników, wyłączników różnicowo-prądowych czy liczników. Tablice montuje się we wnęce ściany lub skrzynce (np. zamykanej na klucz). Wobec tego są szczególnie popularne w budownictwie mieszkalnym oraz budynkach użyteczności publicznej.
Rozdzielnica skrzynkowa została zaprojektowana z myślą o większym napięciu. Skrzynki tworzy się z wysokogatunkowych surowców, które zapewniają ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, więc mogą bez problemu zostać zamontowane na zewnątrz. Doskonale sprawdzają się jako rozdzielnice elektryczne w obiektach przemysłowych.
Szafowe modele są największe ze wszystkich wymienionych. Mogą też rozdzielać prąd o szczególnie wysokim napięciu (Ws i Nn). Rozdzielnica elektryczna tego typu składa się z szafy bezszkieletowej lub szkieletowej, a także maksymalnie dwóch członów. Urządzenia jednoczłonowe wymagają stałego montażu aparatury, z kolei dwuczłonowe posiadają wysuwane wózki lub szuflady do oprzyrządowania.
Gdzie zdobyć profesjonalną rozdzielnicę elektryczną?
Tylko wysokiej jakości sprzęt gwarantuje bezpieczną oraz długoletnią eksploatację. Marki takie, jak Elektroplast, Hager czy Kubiak spełniają wszelkie standardy, dlatego cieszą się niezwykłą popularnością. Urządzenia od wymienionych producentów można znaleźć na sklep.doko.pl. Nasz asortyment został wyselekcjonowany w taki sposób, aby klienci mieli pewność w kwestii zakupionych rozdzielnic. Wszystkie produkty wyróżniają się znakomitą jakością wykonania, a także przystępną ceną.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego ze specjalistami sklep.doko.pl. Z przyjemnością pomożemy w wyborze modelu oraz doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania.