Sprawy dotyczące alimentów należą do jednych z najczęściej rozstrzyganych przez polskie sądy. To z kolei oznacza, że coraz więcej osób po prostu musi domagać się alimentów przed sądem od tych, którzy nie wywiązują się z ciążących na nich obowiązków. I nie chodzi tu tylko o rodziców – obowiązek alimentacyjny ma o wiele szerszy zakres. Dlatego warto wiedzieć, kiedy można starać się o alimenty.
Kto musi płacić alimenty?
O tym, kto musi płacić alimenty, decydują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nimi obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (a więc np. rodziców i dzieci) oraz rodzeństwo. Warto pamiętać, że obowiązek ten oznacza konieczność dostarczania środków utrzymania oraz w razie konieczności także środków wychowania. Oczywiście drugi z tych obowiązków dotyczy jedynie obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci. O alimenty można starać się zawsze wtedy, gdy zwiększają się potrzeby osoby, która ma prawo je pobierać. Tutaj również świetnym przykładem są dzieci, których wychowanie właściwie z każdym rokiem i życie wiąże się z większymi wydatkami.
Dziecku alimenty należą się (prawie) zawsze
Dziecku – do czasu usamodzielnienia się przez nie – alimenty należą się niejako automatycznie. Wyjątkiem jest to sytuacja, w której dochody z majątku, którego dziecko jest właścicielem, wystarczają na jego utrzymanie. Ponadto – jak wyjaśnia adwokat Wrocław alimenty – rodzice mają prawo uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, gdy dziecko nie robi niczego, aby się usamodzielnić. W pozostałych przypadkach alimenty należą się tylko temu, kto znajduje się w niedostatku. Mówiąc inaczej: ten, kto ma środki na własne utrzymanie, nie może skutecznie domagać się świadczeń alimentacyjnych od swoich bliskich.
Jak uzyskać alimenty? Odpowiada prawnik
Pomimo tego, że okoliczności, w których można starać się o alimenty, są zróżnicowane, to jednak zawsze do ich uzyskanie konieczne jest zainicjowanie stosownego postępowania – przeważnie sądowego. Co prawda istnieje możliwość, aby ten, kto ma świadczyć alimenty, sam zgodził się na ich ponoszenie – np. w wyniku mediacji – jednak to zawsze wymaga jego dobrej woli. Gdy jej brak – a tak dzieje się najczęściej – uprawniony do alimentów musi udać się do sądu. Wówczas ogromną pomocą może okazać się kancelaria adwokacka Wrocław, specjalizująca się w sprawach o alimenty.
Liczą się przede wszystkim argumenty
Wynika to z faktu, że w sprawach alimentacyjnych liczą się przede wszystkim argumenty. Im są one lepszej jakości oraz lepiej korespondują z okolicznościami danej sprawy, tym większe szanse na to, że sąd przyzna alimenty w takiej wysokości, w jakiej się one faktycznie należą. Poza tym w sprawie o alimenty trzeba załatwić różnego rodzaju formalności oraz przygotowywać szereg pism, stąd pomoc profesjonalnego prawnika doświadczonego w prowadzeniu tego rodzaju spraw może okazać się naprawdę niezbędna. Może potwierdzić to wiele osób, które kiedykolwiek starały się o alimenty.