Wiele kobiet zwleka z podjęciem decyzji o macierzyństwie. Chociaż przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, warto mieć świadomość, że już ciąża po 35. roku życia jest postrzegana jako ciąża zwiększonego ryzyka. Specjalna opieka lekarska i większa liczba badań kontrolnych to często za mało, żeby przyszła mama mogła poczuć się pewnie. Wówczas warto zdecydować się na test NIPT. Jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie?
Późna ciąża – realne zagrożenia
Późną ciążę często utożsamia się z ciążą zagrożoną. Warto pamiętać, że nie każda ciąża po 35. roku życia przebiega nieprawidłowo, a zdecydowana większość kobiet, które podjęły decyzję o późnym macierzyństwie, rodzi zdrowe dzieci. Chcąc mieć pewność, że maluch rozwija się prawidłowo, uzupełnij podstawową diagnostykę prenatalną testem NIPT.
Test NIPT w późnej ciąży – dlaczego warto?
Test NIPT (non-invasive Prenatal Testing), to obecnie najlepiej przebadany test prenatalny, dostępny na rynku. Rekomendowany dla kobiet w ciąży przed i po 35. roku życia, polega na analizie próbki krwi żylnej matki. Dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe badanie?
1. Test prenatalny NIPT może być przeprowadzony już od 10 tygodnia ciąży, podczas gdy standardowe USG I trymestru wraz z testem podwójnym – od 11 tygodnia ciąży. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszła mama może niemal od początku ciąży kontrolować stan zdrowia dziecka i w razie konieczności skorzystać z pomocy specjalistów.
2. Test NIPT jest w pełni bezpieczny, zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Badanie opiera się na analizie wolnego DNA płodu, obecnego w próbce krwi żylnej matki i w żaden sposób nie zakłóca przebiegu ciąży.
3. Test NIPT (np. Harmony), wykazuje zdecydowanie większą czułość, niż tradycyjne badanie I trymestru i cechuje się wyraźnie mniejszą ilością wyników fałszywie dodatnich. Skuteczność testu została potwierdzona przez badania naukowe, w których wzięło udział > 250 000 kobiet w ciąży powyżej i poniżej 35. roku życia.
4. Test NIPT analizuje cfDNA płodu i dostarcza rzetelnych informacji na temat ryzyka wystąpienia wad genetycznych – trisomii 21 (zespół Downa), trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Patau), a także aneuploidi chromosomów płci i zespołu DiGeorge’a.