Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może stracić zmysł węchu i smaku. Choroby, urazy lub niektóre leki mogą powodować utratę węchu lub smaku. Kiedy tak się stanie, niektóre osoby zauważą zmiany w sposobie jedzenia i picia. Zmiany te mogą być zauważalne dla małżonka lub członków rodziny, którzy są przyzwyczajeni do jedzenia z nimi, ponieważ nie mogą posmakować soli lub cukru w naczyniu.
Utrata węchu przy katarze
Często kojarzymy utratę węchu z przeziębieniem i grypą. Jeśli chodzi o nieżyt nosa, katar, nie ma węchu, ale choroba nie ma charakteru wirusowego ani bakteryjnego. Stan jest spowodowany reakcją alergiczną, która nie ogranicza się do obszaru głowy.
Katar występuje, gdy alergen wywołuje reakcję zapalną w kanałach nosowych i błonach nosowych, która prowadzi do drenażu z otworów nosowych i wydzieliny ze zwężonych zatok. Z powodu tych objawów ludzie mają trudności z prawidłowym oddychaniem i często nie są w stanie wykryć zapachów tak dobrze, jak normalnie.
Po jakim czasie powraca węch?
U większości osób zmysł węchu może powrócić w ciągu 24 godzin. Są jednak osoby, które mogą mieć dłuższy okres rekonwalescencji. W rzadkich przypadkach może to potrwać do dwóch tygodni. Wszystko zależy od przyczyny utraty węchu oraz od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest Twoja choroba. Najlepiej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem prowadzącym (jeśli przyczyna utraty węchu leży gdzie indziej) – z pewnością udzieli Ci większej ilości wartościowych informacji.
Utrata smaku – jak to możliwe?
Istnieje wiele różnych wrażeń smakowych, których doświadcza się poprzez język. W rzeczywistości istnieją smaki od słonego przez słodki, kwaśny do gorzkiego, a także umami, który jest pikantny lub mięsny.
Język rozpoznaje te smaki, wyczuwając smak na jego powierzchni. Język może również wyczuć ciepło i chłód na powierzchni każdego rodzaju smaku. Mózg interpretuje te informacje, abyś mógł doświadczyć określonego smaku lub doznania.
W skutek chorób lub powikłań kubki smakowe mogą tracić swoje zastosowanie – w takich sytuacjach najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lekarzem, który sprawdzi, gdzie leży przyczyna utraty smaku i postara się pomóc.