Niemowlę śpiące w sypialni rodziców bywa głośne i absorbujące. Jednak dla własnej wygody wiele młodych mam woli, aby maleństwo spało w tym samym pokoju. Ułatwia to pielęgnację i nocne karmienia dziecka. Zdarza się, że pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku maluch ciągle nocuje u rodziców. Podpowiadamy, w jakim wieku dziecko powinno stać się na tyle samodzielne, by opuścić sypialnię mamy i taty.
Pierwsze kroki do samodzielności
Naukę samodzielnego spania warto rozpocząć pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. W tym czasie maluch jest na tyle duży, by sprawnie wejść i wyjść z łóżeczka. Wprawdzie jest to nadal standardowe łóżeczko dziecięce, ale większość modeli posiada opcję obniżenia materaca na najniższy poziom i wyjęcia kilku szczebelek. Rozwiązanie to umożliwia dziecku bezpieczne wchodzenie do środka. W ten sposób maluch nie czuje się uwięziony w jego wnętrzu ani nie podejmuje samodzielnych prób wyjścia. Wysiłki te mogłyby być dla dziecka naprawdę groźne, zwłaszcza jeśli próbowałoby wydostać się, wspinając się. Po wyjęciu szczebelek musimy obserwować dziecko w trosce o jego bezpieczeństwo.
Aranżacja miejsca do spania
Małe dzieci nie lubią zmian, ale jednocześnie są ich bardzo ciekawe. Dobrym pomysłem jest zakup łóżeczka typu 2w1. Taki model można po okresie niemowlęcym zamienić w wygodny tapczanik. W tym celu wystarczy zdemontować bok łóżeczka, a w jego miejsce umieścić załączoną barierkę typu płotek albo nieco dłuższą, zabudowaną. Dwulatek lub nawet młodsze dziecko z pewnością zauważy zmianę, która zaszła w wyglądzie jego łóżeczka. Tę fascynację można wykorzystać, ustawiając tapczanik w pokoju dziecka. Jeżeli dodatkowo udekorujemy łóżko pościelą z motywem ulubionych bohaterów malucha, jest spora szansa na to, że odtąd własny pokój stanie się jego ulubionym i jedynym miejscem do spania.
Wieczorne rytuały
Aby uniknąć nocnych wędrówek do łóżka rodziców, staramy się być wobec dziecka konsekwentni. Poza tym wieczór i czas tuż przed zaśnięciem powinien mieć ustalony porządek. Maluch szybciej przyzwyczai się do samodzielnego spania, jeśli czas poprzedzający położenie się do łóżka będzie kojarzył pozytywnie. Warto ustalić wspólne rytuały np. czytanie bajki przed snem czy też spokojne wyciszające zabawy. Unikamy niepotrzebnego chaosu i studzimy emocje tych pociech, które w godzinach wieczornych dostają nagłego przypływu energii.
Prywatna przestrzeń dziecka – łóżko domek
Jeśli przegapimy wspomniany wyżej okres i ockniemy się z trzylatkiem lub starszym dzieckiem śpiącym nadal w naszym pokoju, cały proces może okazać się trudniejszy. Nie jest jednak niemożliwy! Przedszkolaki, które nie chcą same spać, wymagają sprytnego podejścia. Łóżka domki to nie tylko atrakcyjne meble dla dzieci, ale także rewelacyjne miejsce do zabawy. Można z nich budować twierdze, bazy, zamki czy inne konstrukcje, jakie przyjdą dzieciom do głowy. Dzięki cierpliwemu wsparciu rodziców łózko domek stanie się pierwszym dorosłym łóżkiem naszej pociechy.
Łóżeczka dziecięce dla niemowląt oraz łóżka domki oferuje sklep internetowy meblemagnat.pl.