Zespół Cushinga to zaburzenie hormonalne spowodowane nadmiernym wydzielaniem kortyzolu lub hormonu stresu. Charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu na twarzy, który nadaje jej okrągły wygląd. Wygląd osób z zespołem cushinga nie różni się od osób z otyłością, dlatego często rozpoznanie choroby jest bardzo trudne.
Choroba cushinga – jakie są objawy?
Choroba Cushinga jest rzadkim zaburzeniem endokrynologicznym, które jest spowodowane długotrwałym narażeniem na wysoki poziom hormonu kortyzolu. U pacjentów z tym schorzeniem mogą pojawiać się okrągłe, czerwone obszary na skórze w pobliżu środka ciała lub twarzy, które nazywane są twarzą „księżycową” lub „księżycową”. Choroba Cushinga jest często diagnozowana za pomocą rezonansu magnetycznego i szukania pewnych cech w mózgu, w których można zauważyć zmiany wielkości z powodu obrzęku i zmian w aktywności, a następnie udaje się na operację przysadki.
Zespół Cushinga jest przewlekłą chorobą układu hormonalnego i powoduje objawy, takie jak przyrost masy ciała, trądzik, wahania nastroju, zwiększony wzrost włosów i inne.
Objawy zespołu Cushinga:
- Przybranie na wadze
- Trądzik
- Wahania nastroju
- Zwiększony wzrost włosów
Są to jednak przykładowe objawy – w rzeczywistości zespół cushinga może wyglądać różnie. Bardzo ważne będzie dobranie odpowiedniego lekrza, który poprawnie zdiagnozuje chorobę.
Choroba cushinga a zespół cushinga – różnice i podobieństwa
Zespół Cushinga lub hiperkortyzolizm to stan, który występuje, gdy nadnercza wytwarzają zbyt dużo hormonu zwanego kortyzolem. Zespół może być zarówno spowodowany przyjmowaniem, jak i uwalnianiem z innych czynników i stanów. Choroba Cushinga występuje głównie u osób po usunięciu przysadki mózgowej.
Wiele objawów choroby Cushinga to przyrost masy ciała, ścieńczenie skóry, osłabienie mięśni, nieregularne miesiączki u kobiet, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, zwiększone ryzyko złamań kości i depresja. Diagnozę można postawić za pomocą badania fizykalnego i prostego badania krwi, aby zmierzyć poziom kortyzolu w organizmie.
Zespół cushinga – leczenie
Zespół Cushinga to stan chorobowy, który wiąże się z nadprodukcją kortyzolu. Skutki tego zaburzenia mogą być druzgocące, ale na szczęście dostępnych jest wiele opcji leczenia.
Najczęstszą formą leczenia zespołu Cushinga są leki. Lekarz zacznie od przepisania opiatów, które pomogą zmniejszyć nadmierną aktywność glikokortykoidów i pomogą przejść przez proces odstawienia.
Drugim ze spoobów, który jest stosowany wyłącznie w przypadkach, któe wymagają bardziej zdecydowasnych działań jest operację usunięcia lub ominięcia części nadnerczy, która wytwarza kortyzol.